Nazar Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Nazar Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Nazar duası, Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla Resûl-i Ekrem Efendimiz Hz. Muhammed, torunları Hasan ve Hüseyin (R. A)' e, nazar değmesin diye duâ okurlarmış bu duâ nazardan ve kem gözlerden korur. " Euzu bi kelimâttillahi't- tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh. "

" Her türlü zarardan, şeytani şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimelerin yüzü hürmetine Allah'a sığınırım. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S. A. S) nazar için (Allahümme barik fihi ve la tedarruhü) okurdu. " Allah'ım, bunu mübarek eyle. Ona zarar dokunmasına izin verme. "

Büyük velilerden Hasan basrî Hazretleri göz değmesine karşı şu duâyı dile getirirdi. (Kalem sûresi 51-52. Ayetleri olan) şu ayetleri okurdu:

"Ve in yakadullezîne keferû leyuzlikûneke biebsarihim lemmâ semiu'z- zikre ve yekulûne innehu le mecnûnun ve ma huve illâ zikrun lil âlemîn. "

"Gerçekten o küfredenler Kur'an'ı-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. " o mutlaka bir mecnundur" diyorlar. Oysa Kur'an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır. "

Nazar duası göz değen ve nazar değen kişilere okunur. Nazar ya da kem göz, canlı veya cansız başına kaza veya belâ gelmesine olmasına inanılır. Nazardan genellikle hamileler, çocuklar, yüksek başarısı olan kişiler ya da hayvanlar etkilenir. Günümüzde ise bu dualar çok çok okunur. Kem gözlü insanlardan korur. Nazar denilen olayda bir kişinin başarısızlığa ve kendini kötü his etmeye, daralmaya, bunalıma gittiği görülür. Nazar ile ilgili ayetler okunması ile bunu az safalara ferahlığa çıkarır. Nazardan etkilenmemek için ayetler okunması ve bu ayetlerin her zaman dile getirilmesi lazım. Bu yüzden en insanlar kem gözden ve nazardan sakınılır. İnsan yapısı öyle bir şey ki başkasında olan bir şeyi hemen kendisinde veya en yakının da olan kişide de isterler. Bu yüzden insanlar kimin ne başarısı veya neyi hoşuna gidiyor ise kendinde de ister. Bu yüzden nazar ayetleri indirilmiştir ve birinde yüksek başarı var ise ya da sevgiyi ve görünüm açısından hoş ise maşallah diyerek de bu kem gözden nazardan korumasının ikincisidir. Bu inanış binlerce yıl öncesine kadar dayanır. Bir olgudur nazar. Sözlükte ki anlamı ise bakmak, isteyerek beraberinde de imrenerek bakmak anlamına gelmektedir ve göz atmak, yan bakış, kötü bakmak olan nazar değmesine mahsus düşünce gerek derindir gerek ise oldukça eskidir. Nazar gerek başkalarından gerek sözlerden gerek ise kötü niyetli olan düşüncelerden kaynaklıdır. Bazı düşünce ve görüşlere göre ise nazarın iyi düşünceden bile kaynaklandığı olmaktadır. Buna neden olarak en çok bilinen durum, göz vasıtası ile yayılım gösteren negatif enerjidir. Bu ifadeler halk arasında uğursuz bakış, yani kem göz olarak söylenir. Halk arasında nazar değdi ifadesi ise bu gibi durumların oluşmasından kaynaklanan şeylere denir. Müslümanlar arasında nazar kovuculara Fadime ananın eli olarak isimlendirir. Orta Asya Hristiyanları ise buna Meryem ananın eli ismini takmıştır. Hıristiyan ve Musevi toplumlarında ise bu gibi tısımlarına amulet denilir. Türkiye'de ise nazarlık denilir. Ayrıca, göz ve göz biçimindeki objeler kullanılır ve nazarı kovduğuna negatif enerjiyi yok ettiğine inanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nazar İçin Okunacak Dua

Nazar İçin Okunacak Dua

İslamda Nazar Nedir?

İslamda Nazar Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nazar Değen Kişiye Okunacak Dua

Nazar Değen Kişiye Okunacak Dua

Nazara Karşı Dua Okunuşu ve Anlamı

Nazara Karşı Dua Okunuşu ve Anlamı

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazardan Kurtulma Yolları?

Nazardan Kurtulma Yolları?

Nazar Değmesi Nedenleri ve Kurtulma

Nazar Değmesi Nedenleri ve Kurtulma